Andulky

Základní informace

Třída: Ptáci
Řád: papoušci
Druh: Andulka vlnkovaná
Výskyt: Austrálie
Velikost: 20-22 cm (včetně ocasu)
Hmotnost: 30 – 40 g
Kroužek: 4,2 mm
Počet vajec: 4 – 6
Inkubace: 18 dnů, 2-3x ročně
Potrava: krmivo pro drobné exoty, ovoce, zelenina

Andulka je velmi nenáročný ptáček, který je vhodný pro začínající chovatele. U nás je chov andulek velmi rozšířen a je oblíbeným společníkem v domácnosti. Oblíbená jsou zajmína proto, že byly vyšlechtěny v mnoha barevných mutacích. Jak bylo řečeno jsou to nenároční společníci, kteří jsou rádi za každou pozornost. Cena tohoto ptáčka se pohybuje okolo 100,- záleží ovšem na období (v zimě jsou dražší).

Pokud chcete mít andulku ochočenou je nejvhodnější si ji koupit ve věku cca 2 měsícu, kdy je již samostatná. Vhodné je oslovit chovatele, který vám andulku prodá hned jak bude samostatná. Ptáček si potom na vás lépe zvykne. Rozhodně nedoporučuji nakupovat ve zverimexech, kde jsou andulky předraženy a hlavně nabízejí mnohdy dospělé jedince, které začínající chovatel nerozezná od mláďat. Navíc čím starší andulku si pořídíte, tím hůř si ji ochočíte. Andulky se mohou v zajetí dožít až 14 let, ovšem nejčastěji se dožívají okolo 10 let.

Klec a výbava

Pro jednu andulku stačí menší klec např. o rozměrech 40 x 25,5 x 34,5 cm. Ovšem pokud chcete mít doma více andulek, rozhodně bych doporučil rozměry 60 x 40 x 40 cm, případně i větší. Pokud již máte zakoupenou klec, je třeba ji dovybavit. Nejprve je potřeba začít s bidýlky. Pokud jste zakoupili klec s mpastovými bidýlky, tak je odstraňte. Pro andulku jsou vhodnější dřevěná bidýlka, protože nejsou hladká. Vhodné řeviny ´pro bidýlka jsou hlavně ovocné stromy, případně větve lískového ořechu, dubové nebo bezové větve. Rozhodně neloupejte kůru z větviček, andulky je velmi často ozobávají.

Dále jsou potřeba krmítka pro vodu a krmení. Kromě krmítek je nutné nainstalovat do klece sépiovou kost, kterou koupíte běžně ve zverimexu. Sépiová kost slouží k doplnění vápníku a zároveň si ptáček obrušuje zobák.

Mimo jiné můžete zakoupit různé hračky, případně koupelnu ve které se andulka může koupat.

Ochočení

Pokud si chceme andulku ochočit je třeba se vybavit trpělivostí. Jak již bylo řečeno čím mladší bude tím rychleji si na vás zvykne. První velká chyba je, že ptáčka budete chytat. Tím mu způsobujete pouze stres a bude se vás bát. nejlépe si jej získáte přes potravi a pamlsky.

Poté co si ptáčka přivezete domů je vhodné jej 1-2 dny nechat v klidu, nepouštět ho z klece ani nedávat ruku do klece, aby si zvykl na nové prostředí. Po této době se může začít s ochočováním. Vhodné pamlsky jsou klásky senegalskécho prosa, případně nějaké ovoce. Pamlskem si umístíte na ruku a ruku pomalu stršíte do klece. A teď nastává nejhorší fáze čekání a trpělivosti. Něnuťte ptáčkovi pamlskem, sám musí přijít. Až zjistí, že nabízíte dobrotu, sám vám skočí přímo do dlaně. To ovšem neznamená, že je ochočený. Toto musíte opakovat častěji. Až za vámi jde za pamlskem, můžete mu zkusit nastavit prst k bříšku aby si na něj nasedl. Poté co zvládnete i tuhle fázi, dá se říct, že jste si získali důvěru ptáčka. Ovšem musíte se mu věnovat pravidelně, jinak si na vás opět odvykne.

Určení pohlaví

Určení pohlaví je velmi snadné a zvládne ji i méně zkušený chovatel. Pohlaví se určuje zejména podle barvy ozobí. Dospělí samci mají ozobí tmavě modré a dospělé samice hnědé (viz. obr.).  Ovšem aby to nebylo tak snadné samice nemusejí mít ozobí vždy hnedě. Do hněda se jim většinou zbarví  v období hnízdění jinak je mohou mít světle hnědé nebo dokonce světle modré.

Pohlaví – vlevo samec vpravo samice Zdroj: http://vaseandulky.blog.cz

U mláďat to uplně jednoduché není, protože většinou mají všechna světlé modré ozobí. Tady již nastupují spíše zkušenosti chovatele. Ovšem jsou i zde rysy, které od sebe odlišují samce i samici. Samice mají světle mdoréozobí, ovšem kolem nosních dírek mají bílé kroužky, samci mají ozobí celé modré. Na obrázku lze vidět dvě andulky, ta vlevo má modréozobí, ovšem jedná se o mladou samici, ta v pravo je dospělá samice.

Samice – vlevo mladá vpravo dospělá
Zdroj: www.chovzvirat.cz

Kromě pohlaví je důležité rozeznat stáří andulek. To lze pomněrně snadno, ovšem neurčíte jestli je jim 2,5 nebo 10 let, pouze jestli se jedná o mládě nebo dospělého jedince.  Je to vidět krásně na obrázku nad textem, kdy mládě (vlevo)  má vlnky na hlavičce až k čelu, naopak dospělí jedinec (vpravo) má ty vlnky dál od čela.